TM Mk.23 SOCOM upgrade

#1
Konečně jsem se k tomu dokopal, tak zde přináším malý článek o upgradu pistole Mk23 SOCOM od Tokyo Marui.

Takže nazačátek malý seznam úkonů, který poté postupně rozeberu.
1. Hlaveň
2. Hop-up
3. Výpustný ventil
4. Úderník, kladívko

1. Hlaveň
Hlaveň je obecně základ výkonu plynovek, proto jsem se na ni vrhnul jako první.
Původní hlaveň je hliníková, dlouhá 132mm. Vnítřní průměr by měl být 6,08 (opravte mě, pokud se mýlim). Na upgrade se nám tedy nabízí 2 možnosti: krátká hlaveň a dlouhá hlaveň (protáhnutá do tlumiče). Hlavně jsem udělal oboje z polotovaru (APS nerez 6,04). Krátká je délky 137mm a dlouhá 285mm. Kvůli větší délce bylo nutné provrtat vnitřek předku vnější hlavně.
S krátkou hlavní je střelba o hodně přesnější, i výkon se lehce zvedl. S dlouhou hlavní se zase razantně zvedl dostřel (orientačně 60m) a výkon. Zbraň je pak ale lehce hlučnější a tlumič musí být stále nasazen.
Pro ty, co chtějí koupit již hotovou hlaveň, se nabízí PDI 6,01.
Foto hlavní, z leva základní, krátká 6,04, dlouhá 6,04
Foto dlouhé hlavně v porovnání s tlumičem

2. Hop-up
Hop je zde velice nešťastně řešen. Reguluje se malým kolečkěm, který tahá za malý plíšek. Ten nerad drží správný tvar a navíc nerovnoměrně přitlačuje na hop gumičku. Bohužel mě ještě nenapadlo jak efektivně předělat celou regulaci.
Každopádně, hop-up gumička je zde typu VSR. Základní gumičku jsem vyměnil za nitrilovou PDI. S tou se lehce zvedl výkon a hop up efekt je o hodně lepší.
Foto, z leva PDI gumička, základní gumička

3. Výpustný ventil
Pro lepší průtok plynu při výstřelu jsem upravil výpustný ventil.
Foto, ventil 1
Foto, ventil 2

4. Úderník, kladívko
Jedna z posledních úprav, zesílení kladívka. No zde zklamu. Po zesílení pružinky se výkon nikterak nezměnil, pouze se zhoršil chod mechanismu. Při vracení pružinky zpět bohužel praskla, tak jsem byl nucen si vyrobit novou. S tou byl pak výkon stejný, jako s původní pružinkou.

Takže ve finále, upgrade čítá: lepší hlaveň, kvalitnější hop gumu a upravený ventilek.

Výkon:
1. Uváděný základ s Green Gasem: 90m/s
2. Základní hlaveň, základní hop guma, upravený ventilek, MAPP: 105m/s
3. Základní hlaveň, PDI hop guma, upravený ventilek, MAPP: 107m/s
4. Krátká hlaveň 6,04, PDI hop guma, upravený ventilek, MAPP: 116m/s
5. Dlouhá hlaveň 6,04, PDI hop guma, upravený ventilek, MAPP: 143m/s

Pistoli pak ještě hodlám testovat s jiným MAPPem, který mi přišel na chronu silnější, ale to už je na jiné téma.

Kdo máte nějaké zkušenosti s upgradem této pistole, tak se nezapomeňte podělit :)

Re: TM Mk.23 SOCOM upgrade

#2
Ten výkon bude, předpokládám, měřený s 0,2g. Jaké přesnosti oproti původní hlavni jsi dosáhl? Dá se s dlouhou hlavní na těch 60m pohodlně ostřelovat, nebo to je spíš teoretická hranice a efektivní střelba je někde blíž? :-)
Vždy bojuji tak, abych se za sebe nemusel stydět!

Re: TM Mk.23 SOCOM upgrade

#4
Výkon je měřen standartně s 0.2. Jinak na těch 50 - 60 metrů se dá trefit spíše jen postava, než nějaké přesné odstřelování. Jeden z důvodů je špatná regulace hopu, který nejde nijak přesně nastavit (tenoučký plíšek, který přitlačuje na gumičku pouze z jedné strany v úhlu 90 stupňů)

Re: TM Mk.23 SOCOM upgrade

#5
Tak tam vyzkoušej 0,3g s 0,2g se nedá nic trefit při těhle fofrech.Rapidně se to zlepší.Nejlíp donutit pistole střílet v těhle rychlostech 0,40g.Pak je to i přesnější na ty dálky.Když se nechám trefit na 60m svým glockem kulí 0,3g tak je to jen takový pohlazení a ne rána.Enemy to nemusí cejtit a vzniknou hádky.

Re: TM Mk.23 SOCOM upgrade

#7
To je hezké ale u plynovky to není moc efektivní. Protože jak se plyn rozpíná tak to neni jak u AEG, že energie je stejné at tam dáš jakékoliv střelivo. Takže spíš je mnohem lepší uvádět rychlost s tím co do toho normálně cpeš na akcích.

Re: TM Mk.23 SOCOM upgrade

#8
OT: ono i u AEG se energie (pokud je dobre udelany a vykonove nadupanejsi) lisi nedky as o 0,5J mezi 0,2 a 0,4g ... ale to jen tak naokraj =)

u plynovek je to diky expanzi jeste mnohem markantnejsi ...
No stress, be EPeS

2RIFLES, Gcoy / 1RGJ, Bcoy

L-85 A2 WE (4J), L119 A1 WE (1,9J), G17 WE (1,1J), G18c WE (1,1J), m1911 A1 bell

Re: TM Mk.23 SOCOM upgrade

#9
To jsi mi udělal radost, Mk.23 mám už pár let a čas od času ho vezmu na akci. Vzhledem k jeho neskladnosti jsem to zatim moc nepřeháněl, ale pokud se zlepší výkon (kterej i teď nebyl na pistoli zlej) tak proč ne, stejně mi Beran vnuknul nápad udělat na něj kydex pouzdro, tak to můžu dotáhnout na všech frontách.

Dotaz:

jinou gumičku než PDI jsi na tom nezkoušel?

Z fotek to není úplně vidět, ale úprava ventilu byla ve zvětšení díry, nebo se upilovávalo víc?

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host

cron